Działalność wydawnicza

prasa,
portale informacyjne,
czasopisma naukowo-techniczne,
książki i raporty

Organizacja

konferencji,
szkoleń,
wystaw,
wydarzeń medialnych

Obsługa informacyjna

przedsiębiorstw,
public relations,
obsługa mediów społecznościowych

Dokumentowanie

zdjęcia,
filmy wideo,
nagrania dźwiękowe,
prezentacja na portalach

Projektowanie

reklam prasowych i internetowych,
wizerunku graficznego firm,
wizytówek i teczek firmowych

Rozwiązania internetowe

projektowanie portali,
przygotowanie CMS, CRM,
tworzenie systemów HR

Start >> Wiadomości
Utworzono: 5 lipca 2023
Nasz dziennikarz z nagrodą w konkursie Silesia Press

Nasz redakcyjny kolega Maciej Dorosiński, dziennikarz Trybuny Górniczej i portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie zdobył nagrodę w rozstrzygniętym w czwartek, 15 czerwca, 18. konkursie dziennikarskim Silesia Press 2023. Wyróżniono go za reportaż „Z papieżem w celi śmierci”. Gala konkursu odbyła się w katowickim hotelu Monopol.

W nagrodzonym materiale, który ukazał się na łamach Trybuny Górniczej 3 lutego b.r., autor opowiedział Czytelnikom historię Stanisława Jakubowskiego, nestora i legendy polskiego i śląskiego fotoreportażu, pierwszego Polaka, który zdobył złoty medal w konkursie World Press Photo w 1970 r., a także naszego redakcyjnego Kolegi. Maciej Dorosiński także jest fotografem i dokumentalistą, pewnie i to miało znaczenie przy realizacji nagrodzonego reportażu.

Odbierając wyróżnienie i dziękując za nagrodę Maciej zwrócił uwagę, że aby opowiedzieć jakąś historię, dziennikarz musi dotrzeć do bohatera, który mu zaufa, otworzy się przed nim, powierzy mu swoje życiowe tajemnice. I taką właśnie osobą jest pan Stanisław Jakubowski, bohater reportażu „Z papieżem w celi śmierci”.

Jury Silesii Press 2023 w czwartek doceniło również pana Stanisława Jakubowskiego, wręczając mu wyróżnienie, jako nestorowi śląskich fotoreporterów. Pan Stanisław, który w przyszłym roku ukończy 90 lat, osobiście przyjął nagrodę i podziękował za wyróżnienie. Oczywiście do hotelu Monopol przybył z cyfrowym Canonem.

W reportażu Macieja pan Stanisław opowiedział m.in., jak fotografował akcję w KWK Rokitnica, gdzie poszukiwano z dobrym skutkiem górnika Alojza Piontka.

A skąd się wziął tytuł nagrodzonego tekstu? Stanisław Jakubowski był w gronie dziennikarzy, którzy obsługiwali pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. – Z bliska obserwowałem, jak modlił się w kaplicy na Jasnej Górze. Jednak największe emocje poczułem, gdy byłem w gronie trzech dziennikarzy, którzy towarzyszyli papieżowi w czasie wizyty w celi śmierci w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. To było niesamowite przeżycie – mówił Maciejowi Dorosińskiemu.

Stanisław Jakubowski z aparatem towarzyszył także innym znanym osobistościom, dokumentował codzienne i niecodzienne wydarzenia, także te, gdy ludzie dostawali dosłownie drugie życie. Nigdy nie liczył, ile zrobił zdjęć. Są ich tysiące. Teraz 89-letni fotoreporter przebywa w Domu Pomocy Społecznej Caritas w Wiśniczach. Tu także nie rozstaje się z aparatem. Cyfrowym Canonem dokumentuje życie ośrodka. Zdjęcia obrabia na komputerze. Stwierdza, że w zakresie obsługi laptopa orłem nie jest, ale daje radę. Przyznaje też, że fotoreporterem jest się przez całe życie. Gdy to mówi, widać błysk w jego oczach – pisał red. Dorosiński.

Pan Stanisław z pochodzenia jest Krakusem, ale w 1946 r. z rodzicami przyjechał na Śląsk. Trafił do Gliwic i tak związał się z regionem, którego różne oblicza pokazywał jako reporter Centralnej Agencji Fotograficznej, a potem Polskiej Agencji Prasowej. Swoją pracę zawodową zakończył w „Trybunie Górniczej” w 2006 r. Wtedy też w wieku 72 lat ostatni raz był na dole.

Grand Prix Silesia Press w tym roku przypadło w udziale dziennikarzowi portalu Ślązag.pl Tomaszowi Borówce, za historyczny reportaż o wojennej miłości zakończonej happy endem. Historia bardzo osobista, bo dotyczyła babci i dziadka autora reportażu.

Gratulujemy wszystkim laureatom.

Konkurs dziennikarski Silesia Press, organizowany jest przez Stowarzyszenie Mediów Regionalnych Silesia (wcześniej Stowarzyszenie Media dla Integracji Europejskiej) od 2006 roku.

Nagrody w konkursie przyznawane są za najlepsze teksty prasowe, audycje radiowe i programy telewizyjne wyemitowane w danym roku. O przyznaniu nagród decyduje niezależne jury, składające się z uznanych dziennikarzy i publicystów.