Akademia Bezpieczeństwa Wydawnictwa Gospodarczego to cykl wydarzeń o charakterze szkoleniowym, które są platformą wymiany wiedzy i doświadczeń poświęconych szeroko pojętym zagadnieniom bezpieczeństwa i higieny pracy, a także tematom związanym zagrożeniami, wypadkami przy pracy i katastrofami w zakładach pracy.
I Akademia Bezpieczeństwa Wydawnictwa Górniczego, 12-13 czerwca 2019r., Bystra.
Dwudniowa konferencja dotyczyła szeroko pojętego BHP i dobrych praktyk w zakresie bezpieczeństwa pracy, w szczególności w branży górniczej i okołogórniczej. W programie akademii znalazły się wykłady, prezentacje, warsztaty oraz pokaz technik ratowniczych Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego z Bytomia. Honorowym patronatem wydarzenie objęły Wyższy Urząd Górniczy i Centralna Stacja Ratownictwa Górniczego w Bytomiu.
II Akademia Bezpieczeństwa Wydawnictwa Górniczego pt. „Zawał na dole – jak chronić serce górnika”, 23-24 października 2019r., Bystra.
II Konferencja była poświęcona chorobom zawodowym i parazawodowym, ze szczególnym uwzględnieniem chorób kardiologicznych. Swoją obecnością zaszczycili nas minister pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa oraz wiceminister aktywów państwowych Adam Gawęda. Wśród prelegentów gościliśmy m.in. wybitnych lekarzy: prof. Andrzeja Bochenka z Polsko-Amerykańskch Klinik Serca oraz prof. Zbigniewa Gąsiora ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Uczestnicy akademii wzięli udział w warsztatach pierwszej pomocy. Patronat honorowy: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwo Energii, Wyższy Urząd Górniczy oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
III Akademia Bezpieczeństwa Wydawnictwa Górniczego pt. „Zdrowy kręgosłup – życie bez bólu”, 4-5 marca 2020r. , Lipowa koło Żywca.
W gronie ekspertów rozmawialiśmy o wpływie chorób i urazów na długość okresów niezdolności do pracy, leczeniu i rehabilitacji kręgosłupa, powrocie do sprawności. Była mowa o środkach ochrony, nowoczesnej fizjoterapii z zastosowaniem technik telemetrycznych. Partnerami wydarzenia byli: Klinika Nieborowice w Nieborowicach, LW Bogdanka i Główny Instytut Górnictwa. Patronat sprawowali również: Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pracowników Służby BHP oddział w Katowicach Przemysł-Górnictwo, SP ZOZ „Repty” Górnośląskie Centrum Rehabilitacji im. gen. Jerzego Ziętka w Tarnowskich Górach i SP Wojewódzki Szpital Chirurgii Urazowej im. Janusza Daaba w Piekarach Śląskich.
IV Akademia Bezpieczeństwa Wydawnictwa Gospodarczego pt. „Górnictwo wobec zagrożeń zewnętrznych. Doświadczenia i wnioski”. 28-29 kwietnia 2022 r. Zawiercie, Hotel Villa Verde
Wśród zaproszonych gości był Piotr Pyzik, wiceminister aktywów państwowych, pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa. Przypomniał, jak istotną rolę odgrywa węgiel w polskim miksie energetycznym.
- Jako Krajowy Sekretariat Górnictwa i Energetyki od wielu miesięcy, a w zasadzie lat, walczymy o to, żeby pewne organizacje, pewni ludzie i pewni decydenci opamiętali się w tym szaleństwie, które nas wszystkich dotyka. Dzisiejsza sytuacja geopolityczna doprowadziła do kryzysu gazowego, a trzeba pamiętać, że od tego surowca z Rosji w zasadzie cała Europa jest uzależniona. Kiedy, jak nie teraz, zmienić swoje podejście, filozofię i swój pogląd na polskie surowce energetyczne. Jesteśmy jedynym krajem w Unii Europejskiej, który mógłby być niezależny energetycznie. Moglibyśmy być prawdziwym suwerenem, a suwerenność energetyczna Polski musi się oprzeć na naszych rodzimych surowcach - mówił podczas Akademii Jarosław Grzesik, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność”.
Pierwszy blok Akademii pt. Fakty i mity to prelekcja dr. hab. Jerzego Jaroszewicza, lekarza chorób zakaźnych, hepatologa, na temat scenariuszy rozwoju pandemii COVID-19.
Z kolei o fake newsach, które dotyczą również górników, mówiła dr Sylwia Jarosławska-Sobór z Głównego Instytutu Górnictwa. O spiskowych teoriach i ich konsekwencjach podczas pandemii COVID-19 mówiła prof. Sławomira Kamińska-Berezowska z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Śląskiego.
Dr Jarosławska-Sobór przypomniała, że fake newsy to nieprawdziwe lub częściowo nieprawdziwe informacje, które są rozpowszechniane w celu osiągnięcia określonych korzyści.
- Głównym zagrożeniem wynikającym z tego zjawiska jest poddanie odbiorców tych informacji manipulacji. W ten sposób pewne grupy lub pewne osoby są w stanie nami manipulować. Fake newsy mogą skłaniać nas do określonych działań, a także wpływać na nasze zdrowie psychiczne - wskazała
Wystąpienie dr. inż. Jacka Korskiego z Famuru dotyczyło doświadczeń firm górniczych związanych z pandemią koronawirusa i wojną w Ukrainie. Zaś o rozwiązywaniu sytuacji kryzysowych mówiła Anna Kubicka z Zespołu Psychologów Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.
W bloku, dotyczącym kwestii finansowych, głos zabrali dr hab. inż. Paweł Bogacz z Akademii Górniczo-Hutniczej oraz Beata Sarnat, naczelniczka Wydziału Zasiłków ZUS.
V Akademia Bezpieczeństwa Wydawnictwa Gospodarczego pt. „Bo najważniejszy jest człowiek – problemy zatrudnieniowe w polskim górnictwie węglowym. Edukacja, wsparcie, bezpieczeństwo”. 3-4 kwietnia 2023 r. Bystra, hotel Magnus Resort.
W poniedziałek, 3 kwietnia, rozpoczęła się piąta edycja Akademii Bezpieczeństwa Wydawnictwa Gospodarczego. Tym razem temat konferencji zorganizowanej w hotelu Magnus w Bystrej brzmiał: „Bo najważniejszy jest człowiek – problemy zatrudnieniowe w polskim górnictwie węglowym. Edukacja, wsparcie, bezpieczeństwo”. To cykliczne wydarzenie na stałe wpisało się w kalendarz ważnych i wartościowych wydarzeń branży surowcowej.
Poprzednie edycje konferencji poświęcone były zagadnieniom komunikacji kryzysowej, ratownictwu górniczemu, aspektom zdrowotnym związanym z pracą w branży oraz sytuacji kryzysowej związanej z wojną w Ukrainie i epidemią Covid 19.
- Ta edycja poświęcona jest problematyce zatrudnienia w górnictwie węglowym. Motto konferencji zaczerpnęliśmy z idei Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność, ufając, że zgodnie z nauczaniem papieża Jana Pawła II, to człowiek i jego problemy są najistotniejszym podmiotem problematyki związanej z pracą, zarządzaniem, kształceniem i bezpieczeństwem w przedsiębiorstwie górniczym – mówi Anna Zych, prezes Wydawnictwa Gospodarczego, wydawcy Trybuny Górniczej i portali netTG.pl Gospodarka i Ludzie oraz energiapress.pl
Patronat honorowy nad Akademią Bezpieczeństwa WG sprawują: Jacek Sasin - wicepremier i minister aktywów państwowych, Adam Mirek - prezes Wyższego Urzędu Górniczego i Jarosław Grzesik - przewodniczący Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność.
- W górnictwie borykamy się z wieloma problemami, które trzeba pokonywać na bieżąco, choć kłód rzucanych pod nogi nie brakuje. Odnosząc się do umowy społecznej w sprawie funkcjonowania kopalń – jedno z podstawowych zagrożeń to temat zatrudnienia w górnictwie. Ta dzisiejsza konferencja jest bardzo ważna, bo musimy popracować nad tym tematem. Trzeba przywrócić etos pracy w górnictwie, by ludzie chcieli w tej branży pracować. Jeśli chcemy przejść przez transformację to trzeba pamiętać, że zakłady pracy tworzą ludzie. Praca powinna była dumą i być bezpieczna, bez tego całe nasze wysiłki pójdą na marne. Dobrze, że w centrum konferencji Wydawnictwa Gospodarczego jest człowiek - podkreślił Marek Wesoły, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, pełnomocnik rządu do spraw transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego.
- Cieszę się, że młodsza siostra naszej konferencji o bezpieczeństwie prężnie się rozwija. Poruszamy tu ważne problemy, rozmawiamy o tematyce zatrudnienia w górnictwie. To kwestie, które WUG porusza od dłuższego czasu, składa propozycje zmian legislacyjnych, by ten rynek uelastycznić, co w drodze restrukturyzacji może mieć ogromne znaczenie dla rynku pracy. Odnosimy się do konferencji z dużym zainteresowaniem i życzliwością. Życzę organizatorom, by ta dyskusja przyniosła propozycje dobrych rozwiązań - podkreślił Adam Mirek, prezes Wyższego Urzędu Górniczego.
Konferencje prasowe
Fundamentem komunikacji są dobre relacje z mediami. Te buduje się m.in. poprzez profesjonalną
organizację konferencji prasowych i briefingów. W przypadków takich wydarzeń wszystko musi być
dopięte na ostatni guzik. W tym zakresie potrzebne są odpowiednie umiejętności i kompetencje, które
posiada właśnie Wydawnictwo Gospodarcze.
Odpowiadaliśmy m.in. za kompleksową obsługę prasową międzynarodowej konferencji PRE_COP24,
która była preludium przed katowickim szczytem klimatycznym. Organizowaliśmy także wydarzenia
towarzyszące Międzynarodowym Targom Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego. Z naszej
strony zapewniamy pełną obsługę konferencji włącznie z poprowadzeniem jej przez doświadczonych
dziennikarzy.
Debaty
Warto dyskutować, warto debatować – o tym nikogo chyba nie trzeba przekonywać. Doskonale wiemy,
jak duże emocje potrafią budzić debaty, gdzie ścierają się ze sobą skrajne poglądy. Czasami też okazuje
się, że w czasie dyskusji dochodzi do zbliżenia stanowiska. Clou jest jednak odpowiedni dobór
dyskutantów oraz wskazanie dobrego tematu. Wydawnictwo Gospodarcze ma na swoim koncie
organizacje tego typu wydarzeń transmitowanych on line na netTG.pl Gospodarka i Ludzie i relacjonowanych na łamach
Trybuny Górniczej. Debaty przedwyborcze, debaty problemowe poświęcone m.in. sytuacji w sektorze
węgla kamiennego to przykłady projektów, za które odpowiadaliśmy i które odbiły się szerokim echem.
Służymy pełną obsługą przy realizacji tego typu przedsięwzięć.