Działalność wydawnicza

prasa,
portale informacyjne,
czasopisma naukowo-techniczne,
książki i raporty

Organizacja

konferencji,
szkoleń,
wystaw,
wydarzeń medialnych

Obsługa informacyjna

przedsiębiorstw,
public relations,
obsługa mediów społecznościowych

Dokumentowanie

zdjęcia,
filmy wideo,
nagrania dźwiękowe,
prezentacja na portalach

Projektowanie

reklam prasowych i internetowych,
wizerunku graficznego firm,
wizytówek i teczek firmowych

Rozwiązania internetowe

projektowanie portali,
przygotowanie CMS, CRM,
tworzenie systemów HR

Start >> Wiadomości
Utworzono: 12 maja 2022
Akademia Bezpieczeństwa: Górnictwo wobec zagrożeń zewnętrznych
DOSTĘPNE VIDEO:

Górnictwo wobec zagrożeń zewnętrznych. Doświadczenia i wnioski – takie było przewodnie hasło IV Akademii Bezpieczeństwa Wydawnictwa Gospodarczego. Konferencja odbyła się 28-29 kwietnia w Zawierciu. Oto podsumowanie tego ważnego dla branży wydobywczej wydarzenia.

Wśród zaproszonych gości był Piotr Pyzik, wiceminister aktywów państwowych, pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa. Przypomniał, jak istotną rolę odgrywa węgiel w polskim miksie energetycznym.

- Nie będziemy rezygnować z naszego narodowego bogactwa - podkreślił wskazując, że obecnie węgiel w Europie nadal jest najtańszym źródłem energii.

- Jako Krajowy Sekretariat Górnictwa i Energetyki od wielu miesięcy, a w zasadzie lat, walczymy o to, żeby pewne organizacje, pewni ludzie i pewni decydenci opamiętali się w tym szaleństwie, które nas wszystkich dotyka. Dzisiejsza sytuacja geopolityczna doprowadziła do kryzysu gazowego, a trzeba pamiętać, że od tego surowca z Rosji w zasadzie cała Europa jest uzależniona. Kiedy, jak nie teraz, zmienić swoje podejście, filozofię i swój pogląd na polskie surowce energetyczne. Jesteśmy jedynym krajem w Unii Europejskiej, który mógłby być niezależny energetycznie. Moglibyśmy być prawdziwym suwerenem, a suwerenność energetyczna Polski musi się oprzeć na naszych rodzimych surowcach - mówił podczas Akademii Jarosław Grzesik, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki  NSZZ „Solidarność”.

Pierwszy blok Akademii pt. Fakty i mity to prelekcja dr. hab. Jerzego Jaroszewicza, lekarza chorób zakaźnych, hepatologa, na temat scenariuszy rozwoju pandemii COVID-19.

Z kolei o fake newsach, które dotyczą również górników, mówiła dr Sylwia Jarosławska-Sobór z Głównego Instytutu Górnictwa. O spiskowych teoriach i ich konsekwencjach podczas pandemii COVID-19 mówiła prof. Sławomira Kamińska-Berezowska z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Śląskiego.

Dr Jarosławska-Sobór przypomniała, że fake newsy to nieprawdziwe lub częściowo nieprawdziwe informacje, które są rozpowszechniane w celu osiągnięcia określonych korzyści.

- Głównym zagrożeniem wynikającym z tego zjawiska jest poddanie odbiorców tych informacji manipulacji. W ten sposób pewne grupy lub pewne osoby są w stanie nami manipulować. Fake newsy mogą skłaniać nas do określonych działań, a także wpływać na nasze zdrowie psychiczne - wskazała

Wystąpienie dr. inż. Jacka Korskiego z Famuru dotyczyło doświadczeń firm górniczych związanych z pandemią koronawirusa i wojną w Ukrainie. Zaś o rozwiązywaniu sytuacji kryzysowych mówiła Anna Kubicka z Zespołu Psychologów Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

W bloku, dotyczącym kwestii finansowych, głos zabrali dr hab. inż. Paweł Bogacz z Akademii Górniczo-Hutniczej oraz Beata Sarnat, naczelniczka Wydziału Zasiłków ZUS.

Ostatni blok pierwszego dnia konferencji był poświęcony prawu. Dr Olgierd Kucharski z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach mówił o zmianach w prawie pracy wprowadzonych w związku z pandemią. Natomiast prelekcja Tadeusza Zientka, specjalisty w   Departamencie Warunków Pracy i Szkolenia WUG, była poświęcona działaniom organów nadzoru górniczego podejmowanym podczas pandemii.

Drugi dzień Akademii to tematyka górniczego bezpieczeństwa. Otworzył go Piotr Buchwald, prezes Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego. Jak wskazał, dziś oprócz kwestii bezpieczeństwa jednym z głównych tematów w górnictwie jest kolejna restrukturyzacja branży.

- Dzisiaj sztandarowym tematem, który się przewija, jest restrukturyzacja branży górniczej. Gdy mówimy o restrukturyzacji, mówimy również o koncentracji wydobycia. Koncentracja wydobycia to z jednej strony zwiększenie wydobycia i obniżenie kosztów, ale z drugiej strony - w polskich warunkach - to również nasilenie poszczególnych zagrożeń naturalnych. Dzisiaj mówimy o zagrożeniach skojarzonych, to nie są już pojedyncze zagrożenia - podkreślił.

Wśród prelegentów był prof. dr hab. inż. Stanisław Prusek, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa, oraz dr hab. inż. Dariusz Prostański, dyrektor Instytutu Techniki Górniczej KOMAG.

Z kolei prelekcja Andrzeja Kleszcza, wiceprezesa ds. technicznych Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego, oraz Tomasza Ciupy, głównego specjalisty ds. ratownictwa górniczego w CSRG, dotyczyła m.in. przeciwstawiania się zagrożeniom zewnętrznym.

- W tamtym trudnym okresie górnictwo nawet na moment nie było pozbawione zabezpieczenia - podkreślił Andrzej Kleszcz, wiceprezes Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu. Dodał, że szybko dostosowano działalność do warunków spowodowanych zagrożeniem epidemicznym. Specjalistyczne zastępy ratownictwa górniczego objęte zostały reżimem sanitarnym, polegającym m.in. na podzieleniu ratowników na trzy grupy.

– Ratownicy dyżurowali w systemie po 12 godzin. Nie spotykali się, zmiany wchodziły i wychodziły na teren CSRG osobnymi drzwiami. Mieliśmy przypadek zakażenia jednego z ratowników. Wówczas trzeba było skierować jedną grupę na kwarantannę. Pozostali pracowali nadal w systemie 12 na 12 – wyjaśniał Kleszcz.

CSRG stała się miejscem odizolowanym od świata zewnętrznego, utrzymując stałą gotowość działania.

Dr inż. Andrzej Chmiel, kierownik działu ds. innowacji technologicznych w SRK, mówił o rewitalizacji terenów pogórniczych przez transformację i magazynowanie energii. Na końcu doświadczeniami związanymi z przestrzeganiem reżimu sanitarnego w kopalniach podzielili się: Dariusz Kołodziejczyk, dyrektor ds. BHP w należącej do Polskiej Grupy Górniczej kopalni Piast-Ziemowit, Dariusz Szwed, kierownik działu BHP w LW Bogdanka, oraz kierownik działu BHP w Tauronie Wydobycie Remigiusz Małocha.

Obrady IV Akademii Bezpieczeństwa Wydawnictwa Górniczego toczyły się po patronatem honorowym: Jacka Sasina – wicepremiera, ministra aktywów państwowych, Adama Mirka – prezesa Wyższego Urzędu Górniczego, Piotra Buchwalda – prezesa Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego oraz Jarosława Grzesika – przewodniczącego Krajowego Sekretariatu Górnictwa i  Energetyki NSZZ Solidarność.

Partnerami IV Akademii Bezpieczeństwa Wydawnictwa Gospodarczego były: LW Bogdanka, Jastrzębska Spółka Węglowa, Cen-Rat, Główny Instytut Górnictwa, Holding KW, GSU, Nadwiślańska Agencja Turystyczna oraz Famur.